Ostritz: NAZI RAUS! Říkáme ne neonacistickému festivalu!

V saském městě Ostritz připravují neonacisté z NPD na „vůdcovy narozeniny“ velký krajně pravicový festival. Proti němu se ovšem chystají protestní akce v podobě kampaně „Rechts rockt nicht“. Přinášíme překlad její výzvy k akci.


20.-21. dubna hostí hotel „Neißeblick” v Ostritz (malé saské město blízko polské příhraniční vesnice Krzewina) neonacistický festival „Schild & Schwert” (Štít a meč, ve zkratce SS), pořádaný pod mottem „Reconquista Europa“. Očekává se příjezd pár tisíc neonacistů z Německa a dalších evropských zemí, převážně z Polska a Česka. Termín a místo nejsou náhodné – 20. dubna je datum narození Adolfa Hitlera a volba malého města znamená, že nechtějí být rušeni zvenčí ani čelit vážným překážkám. Účelem je odříznutí města a jeho zaplnění tisícovkami neonacistů, což vyústí ve vytvoření dočasné no-go zóny a současně bezpečné oblasti pro fanoušky Hitlera. Organizátoři předpokládají, že velké počty účastníků zablokují nebo značně omezí jakoukoli formu protestu nebo odporu. Jestliže se tento předpoklad ukáže správný, NPD (německá neonacistická extrémní krajně pravicová politická strana), se plánuje pravidelně vracet do Ostritz – Thorsten Heise, organizátor festivalu „Schild & Schwert” už ve městě ohlásil další akci v listopadu tohoto roku.

Aby přitáhl velké množství hostů, SS festival nabízí nejen koncerty Blood & Honour kapel jako Lunikoff Verschwörung, Amok, Sons of Odin, Kategorie C (neonacistická kapela, která hrála na Orle Gniazdo festivalu v roce 2016) nebo Oidoxie (hlavní hvězda polského neonacistického festivalu „Night of Terror“ pořádaného ve městě Grodziszcze), ale také další atrakce – turnaj bojových umění pod názvem „Ring der Nibelungen“, tatto convention, distro stánky s tištěnými materiály a s oblečením (trička a další věci s neonacistickými symboly se chystá prodávat dobře známá polská firma Ansgar Aryan) a hektolitry piva.

Politická prohlášení a mítinky s projevy tady slouží jako fíkový list garantující ochranu „Štítu a meče“ německou ústavou. Podle německého právního systému jsou politické projevy nutné k tomu, aby mítinky nebo jiné události získaly status „politického shromáždění“ a nebyly pouze obyčejnou soukromou akcí. Právní ochrana politických shromáždění je široká a poskytuje mnohé výhody organizátorům, kteří je využívají k získávání finančních zisků. Festival v Ostritz tudíž není pouze otevřenou oslavou Adolfa Hitlera a jeho myšlenek, ale také událostí, která díky zřetelné manipulaci práva slouží jako benefiční akce pro mezinárodní neonacistické skupiny. A to všechno pod pláštíkem německého práva.

Datum a místo, kde se bude SS festival konat, ukazují na ještě jeden důležitý aspekt této události – Hitlerovy narozeniny se budou slavit jen několik kilometrů od hranice země, která nesmírně trpěla německou okupací – Polska. Organizátoři glorifikují ideologii nacionálního socialismu, zatímco popírají nebo zlehčují všechny nacistické zločiny a zvěrstva provedená Polákům a ostatním občanům střední a východní Evropy. Ještě zajímavější je, že Ostritz leží na hranici s regionem Dolny Śląsk (Dolní Slezsko), který byl v roce 1945 právoplatně navrácen Polsku. Nicméně organizátoři „Štítu a meče“ veřejně prohlašují, že region je „dočasně pod Polskou správou“. Sascha Elser z iniciativy „Rechts rockt nicht“ poznamenává: „Je evidentní, že tuto zemi chtějí zpět.“ Patrně to ale neodradí polské neonacisty od návštěvy festivalu. Ti navíc upustili od pořádání své vlastní oslavy Hitlerových narozenin pod názvem „ Noc Tożsamości“ (Noc identity) a oficiálně zvou do Ostritz. Jak se zdá, netrápí je ani skutečnost, že Michael Regener, zpěvák kapely Lunikoff Verschwörung, jenž zahraje na SS festivalu a je nechvalně znám jako odsouzený za šíření nenávisti v Německu, zpíval v jiné neonacistické kapele Landser, která se proslavila svou písní „Polacken Tango“ s tímto textem:

„Polští nevychovanci řvou white power! Ach, jak já nenávidím tenhle posraný národ. Odkdy Poláci patří k árijské rase?“

Žádný problém pro polské nacionalisty, jak se zdá. Ve skutečnosti naopak plánují přijet a pomoci s organizací festivalu, nabízí také ubytování v nedaleké oblasti na polské straně hranice. Oficiální webová stránka SS festivalu doporučuje přijet do Krzewiny vlakem, levně nakoupit v polských obchodech a dojít pěšky.

Ale nejen polští neonacisté podporují „Štít a meč“ a pomáhají s jeho organizací . Polská a německá policie spojila síly, aby ochránila toto „politické shromáždění“ a zabránila možným nepokojům. To v podstatě znamená oficiální státní ochranu fašistů, aby nic nemohlo pokazit jejich akci.

Sascha Elser vysvětluje stanovisko „Rechts rockt nicht!“: „Podle nás bude akce v Ostritz pro německé neonacisty možností, jak utužit spolupráci, vybudovat a posílit vztahy s podobnými skupinami z Polska a Česka. Také bude obrovskou příležitostí pro výběr financí na svou činnost. To vše pod ochranou spojených sil polské a německé policie. Jestli skutečně dojde k tomu, že se bez jakýchkoli problémů nebo následků sejdou k oslavě Hitlerových narozenin, půjde o jasnou známku toho, že je s naším právem a společností něco velmi špatně.“

Nebudeme stát a dívat se, jak neonacisté z Německa a zbytku Evropy přijíždějí na akci, aby oslavili Führerovy narozeniny. Pro nás končí dialog tam, kde začíná nacionální socialismus, homofobie, antisemitismus, rasismus a mizogynie. Podpoříme místní obyvatele Ostritz. Budeme stát bok po boku a bránit se!

Všichni musíme 21. dubna vyrazit do Ostritz/Krzewiny a demonstrovat tam proti neonacismu.

Organizujte se, organizujte výjezdy, pojďme se tam společně sejít! Udělejme na hranici pestrobarevnou slavnost podporující toleranci, vzájemný respekt a solidaritu! S našimi přáteli z Německa a Česka vyšleme jasný vzkaz: Jsme tady! Nenecháme neonacisty oslavovat! Nenecháme je „znovu dobýt“ Evropu. Nedobudou ani malé město Ostritz. Nejsou tady vítáni a nestráví tu šťastné chvíle.

Antifašisté z Polska


Z anglického originálu zveřejněného na webu Rechts rockt nicht přeložil publikační tým platformy Libereds.