Leipzig 18. 3. 2017: Neprojdou!

Aktualizace 17. 3. 2017

„Hořící barikády, rozbitá okna, zranění policisté a celkové škody za několik stovek tisíc. To je cena, kterou město Leipzig zaplatilo, když se 12. prosince 2015 pokusilo umožnit neonacistům manifestovat na jihu Leipzig.“ Takto začíná jedna z výzev k antifašistickým protestům v Leipzig 18. března. Přinášíme jejich překlad.


Hořící barikády, rozbitá okna, zranění policisté a celkové škody za několik stovek tisíc. To je cena, kterou město Leipzig zaplatilo, když se 12. prosince 2015 pokusilo umožnit neonacistům manifestovat na jihu Leipzig. Použité zdroje: tisíce policajtů, několik vodních děl a prošlých granátů se slzným plynem.

Pouze o měsíc později to náckové provedli a napadli čtvrť Connewitz. Ačkoli některé ze svých plánů ohlásili online, německá zpravodajská služba („Verfassungsschutz“) varovala před levicovým násilím, zatímco více než 200 nácků zaparkovalo svá auta, pochodovalo polovinou čtvrti bez povšimnutí místní policie a nakonec napadlo přes tucet obchodů a barů na Wolfgang-Heinze-Straße.

18. března 2017 si opět vybrali za cíl Connewitz. Jako v roce 2015 ohlásila pobočka DIE RECHTE Leipzig se svým lídrem Alexanderem Kurthem manifestaci na jihu Leipzig, následujíc tak „koncept čelních měst“ Christiana Worcha (představa, že neonacisté a jejich demonstrace se mají organizovat nejprve v tzv. čelních městech, tj. tam, kde je velké a silné antifašistické hnutí, za účelem jeho zničení – pozn. překladatele).

Avšak „hrdinství“ náckovské scény je výsledkem posunu společnosti doprava a momentální netečnosti místních autorit v době, kdy se náckové v Německu probouzí k aktivitě.

Connewitz je dosud známo jako jedno z levicových ohnisek v Sasku a z tohoto důvodu i jako osina v zadku pro nácky. Ti nám ukázali, čeho jsou schopni, když čtvrť zůstane nestřežená z důvodu dalších pravicových shromáždění v centru města, jak k tomu došlo 11. ledna 2016. Proto je klíčové, aby 18. března bylo co nejvíce lidí rozptýlených v ulicích k protestu a odporu, aby se z toho pro nácky a jejich příznivce stal nejnepříjemnější den života. Očekáváme, že někteří násilní hooligans se zúčastní manifestace, pro lepší představu si všimněte nácků zapojené do lednových útoků.

Široké a kreativní výzvy k akci v prosinci 2015 zmobilizovaly tisíce lidí do ulic, což rovněž přineslo pohromu pro policajty. Proto bychom se měli připravit na to, že jich bude ještě více, a na jejich daleko lepší strukturu. Potřebujeme odpovědět ještě více protestujícími a akcemi.

Proto zveme každého z vás, abyste se k nám 18. března 2017 připojili. Podporujte antifašistický protest v ulicích i mimo ně.

NO PASARAN!

Mobilizační videa:


Na 18. března 2017 ohlásila německá neonacistická strana „Die Rechte“ („Pravice“) shromáždění v Leipzig-Connewitz – čtvrti, která je známa jako levicové a antifašistické ohnisko. Stále máme v paměti pokus 150 fašistů z 12. prosince 2015 o pochod skrz sousední čtvrť Südvorstadt. Tehdy nedokázali naplnit svou hrozbu, že „Connewitz lehne popelem“, ale opět to zkusili 11. ledna 2016. Tyto útoky jsou prostě dvěma důvody k tomu, abychom 18. března neonacisty zastavili.

Neonacisté chtějí zahájit své shromáždění ve 13:00 u stanice „MDR“. Očekávají 300-400 účastníků.

Policie a místní úřady 13. března omezily neonacistické shromáždění na jinou trasu. Nová trasa také začíná u stanice „MDR“, ale pokračuje na sever ke stanici „Bayrischer Bahnhof“. Nicméně neonacisté stále mohou podat podnět proti nové trase.

Demonstrace a manifestace Antifa a občanské společnosti

 • 18. 3. v 10:00 na Wilhelm-Leuschner-Platz: Demonstrace „Leipzig nimmt Platz“ (Leipzig si sedne)
 • 18. 3. v 11:30 na Deutscher Platz, 04103 Leipzig: Manifestace „Mehr als gegen Neonazis!“ (Více než jen proti neonacistům)
 • 18. 3. v 9:30 u Volkshaus (Karl-Liebknecht-Straße 32, 04107 Leipzig): Manifestace DGB (Konfederace německých odborů)
 • 18. 3. u Bayrischer Bahnhof (Bayrischer Platz, 04103 Leipzig): Manifestace „Leipzig nimmt Platz“ (Leipzig si sedne)
 • 18. 3. u Werk 2 (Kochstraße 132, 04277 Leipzig): Shromáždění
 • 18. 3. u kostela St. Peter’s Church (Schletterstrabe 5, 04107 Leipzig): Manifestace
 • 18. 3. u kostela Paul-Gerhardt’s Church (Selneckerstr. 7, 04277 Leipzig): Manifestace
 • 18. 3. v 18:00 u hlavní policejní stanice (Dimitroffstraße 1, 04107 Leipzig): Manifestace ke dni politických vězňů (GG/BO)

Základní informace

 • Twitter Hashtag: #le1803
 • Ticker: twitter.com/antifa_le a aktionsticker.org
 • Právní tým („Ermittlungsausschuss“, „EA“): 0341 2119313
 • Právní rady předem
 • Právní rady (leták)
 • Mapa: již brzy
 • Nová trasa neonacistů: Vlakové nádraží „MDR“ → Semmelweisstraße → Straße des 18. Oktober → Vlakové nádraží „Bayrischer Bahnhof“
 • Původně plánovaná trasa neonacistů: Vlakové nádraží „MDR“ → Kurt-Eisner-Straße → Karl-Liebknecht-Straße → Arno-Nitzsche-Straße → Zwickauer Straße → Vlakové nádraží „MDR“

Z anglických originálů zveřejněných na webech linksunten.indymedia.org a inventati.org přeložil publikační tým organizační platformy Libereds.

 

Reklamy